Niedobór tlenu w organizmie to stan będący niebezpieczeństwem nie tylko dla naszego zdrowia, ale często również życia. Z problemem niedotlenienia borykają się niemal wszystkie osoby cierpiące na wady układu oddechowego. Często w łagodzeniu podobnych stanów wybiera się domowe lub szpitalne leczenie tlenem. Wezwaniem dla wykorzystania najprawdopodobniej będą: przewlekła POChP, rozstrzenie oskrzeli, samoistne włóknienie płuc, zwłóknienie torbielowate bądź też dysplazja oskrzelowo-płucna. Gdy pojawi się potrzeba zastosowania tlenoterapii, pomoże nam z pewnością specjalistyczna, przystosowana do samodzielnego użytku aparatura.
Przenośny koncentrator tlenu to sprzęt, który sprawdza się w czasie korzystania zarówno w każdym domu, jak i w szpitalu. Jego podstawowe funkcjonowanie opiera się na czerpaniu powietrza z otoczenia. W kolejnym etapie powietrze zostaje poddane sprężeniu oraz oddziela się tlenu od azotu. Ten ostatni wypada z powrotem do powietrza, tlen natomiast używany jest przez użytkownika który w efekcie poprzez specjalistyczną maseczkę wchłania tlen o stężeniu wysokości nawet 95%. Koncentrator tlenu, podwyższając stężenie tlenu w płucach pacjenta, umożliwi skuteczne zapobiegnięcie kwasicy, będącej przykrą konsekwencją niedotlenienia.
Zasadność wyboru tlenoterapii da się osądzić zaraz po wystąpieniu u chorego paru typowych dolegliwości. Wśród nich notuje się zaburzenia snu, nieproporcjonalne znużenie oraz stałe uczucie absolutnego braku sił. Poza tym mogą wystąpić osłabienie umysłowe oraz spadek odporności.
Ze względu na niezwykle częste użytkowanie domowego koncentratora tlenu w czasie tlenoterapii, nie powinieneś decydować się na przypadkowy model urządzenia. Korzystnie, aby do każdego pacjenta trafiały akcesoria relatywnie lekkie, nieduże oraz kompaktowe. Liczą się przede wszystkim energooszczędność, cicha praca, a dodatkowo łatwa eksploatacja czy uproszczone działania związane z okresową konserwacją.