Czy odszkodowanie jest opodatkowane?

Wiktor

Niektórzy pewnie zastanawiają się jak to jest z wypłatą odszkodowania, a podatkiem dochodowy. Czy należy odprowadzić taki podatek?

Kiedy należy odprowadzić podatek, a kiedy nie należy mówi o tym ustawa o PIT. Kiedyś było zamieszanie z bankami i ich gratisami w postaci pieniężnej. Banki nie chciały wystawiać PITów. Zatem rodzi się pytanie czy to samo nie spotka ubezpieczycieli.

Otóż nie. W art, 21 ust. 1. pkt 4 jest zapisane, że:1.

Wolne od podatku dochodowego są:

(…)

4)   kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych(…):

(…)

Jednak i od tego ustawodawca wprowadził wyjątki. Ten sam artykuł mówi o tym, że z takiego podatku nie są zwolnione kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń za odszkodowania dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Ze zwolnienia nie korzystają także dochody, które posiadamy w związku z inwestowaniem składki ubezpieczeniowej.

Za tym by nie odprowadzać podatku od dochodu z tytułu wypłaty odszkodowania jest także to, że w zasadzie ubezpieczenie i wypłata odszkodowania ma za zadanie zrekompensowanie poniesionych strat i w rozumieniu w ogólnym nie można się wzbogacić na wypłacie odszkodowania, więc nie jest to dochód.

 

Next Post

Sposoby rozliczenia szkody

Szkody rozliczyć można w zasadzie na dwa sposoby: kosztorysowy lub bezgotówkowy. Nazwy są różne, ale można w ten sposób je określić. Na czym one polegają? Czym jest rozliczenie kosztorysowe? Rozliczenie kosztorysowe czyli tak zwane gotówkowe polega na tym iż po zgłoszeniu szkody powinniśmy oczekiwać na kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę. Często […]

Subscribe US Now