Dzianina, tkanina i włóknina – czym się różnią?

Wiktor

Hurtownia dzianin, tkanin, czy po prostu artykułów i akcesoriów krawieckich, to miejsca, które mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak odnaleźć się w gąszczu produktów, wybrać to czego potrzebujemy i nie zwariować? Zacznij od podstaw i poznaj podstawowe rodzaje materiałów.

Hurtownia dzianin i tkanin – raj dla krawcowej

Każda hurtownia dzianin i tkanin oferuje nam przynajmniej kilkanaście rodzajów dzianin, tkanin i włóknin. Każdy z tych materiałów ma swoją charakterystykę, która potem będzie definiowała właściwości tego co uszyjemy. Warto znać podstawowe cechy poszczególnych z nich, aby szybciej dokonywać wyboru w odniesieniu do planowanego projektu.

Włókniny – bezładu splecione włókna

Włóknina powstaje poprzez połączenie włókien danego tworzywa. Układ niteczek nie ma szczególnie uporządkowanego układu, choć istnieją maszyny, które we wstępnym procesie rozczesują je, a następnie igłują. Dzięki tym procesom materiał na całej swojej powierzchni ma względnie podobne cechy takie jak gramatura, grubość, faktura, czy przewiewność. Przykładami włóknin są m.in. watolina, flizelina, czy filc. Ten ostatni, dla przykładu, powstaje poprzez namoczenie wełny, poprzekłuwanie włókien dzięki czemu to samo włókno przechodzi na różnej głębokości materiału. Ostatnim krokiem jest sprasowanie, co sprawia, że ta sama ilość zużytego materiału zajmuje dużo mniej miejsca. W zależności od tego ile materiału zostanie zużyte na powstanie 1 centymetra kwadratowego otrzymujemy filc o różnej gramaturze, a przez to i sztywności.

Dzianiny – uniwersalna wygoda

Dzianiny cieszą się ogromną popularnością właśnie ze względu na wszechstronną użyteczność w produkcji, i wygodę korzystania z nich. Te materiały wszyscy kojarzymy z przewiewności, a jednocześnie dają nam uczucie przyjemnego ciepła. To dzięki ich ażurowej strukturze. Podczas produkcji z włókna formuje się oczka, które się wzajemnie przeplatają. Technicznie taki splot wyglądał by jak nachodzące na siebie greckie litery omega. Dzięki takiemu układowi, dzianiny świetnie dopasowują się do ciała, ponieważ są elastyczne i rozciągają się w obu kierunkach, ale co za tym idzie mogą szybko tracić fason. Hurtownia dzianin to miejsce gdzie możemy dokonać wstępnej selekcji materiałów, z których chcielibyśmy skorzystać. Podstawowe rodzaje dzianin, pomiędzy którymi możemy wybierać to np. podwójna, żakardowa, mediolańska, prążkowana i pojedyncza. Do mnogości typów dzianin dochodzi jeszcze ogrom faktur i wzorów. Warto odwiedzić stacjonarny sklep branżowy by na własnej skórze poczuć czym się różnią poszczególne rodzaje i czy na pewno nadadzą się na nasz wyrób. Pamiętaj też, że elastyczny materiał, jaką jest w mniejszym lub większym stopniu każda dzianina, wymaga użycia również elastycznego szwu, a wiec i odpowiedniej opcji w Twojej maszynie do szycia.

Tkaniny – moc splecionych nitek

Tkaniny są dobrze nam znanym rodzajem materiału. Mogą być zarówno lekkie i zwiewne, jak i grube i ciężkie Wszystko zależy od gęstości tkania, czyli od tego jak gęsto ułożone są pionowe nitki zwane osnową i jak ściśle na ich bazie przeplatane są poprzecznie inne nici, czyli tzw. wątek. Dzięki temu, że pionowe włókna zawsze są mocno naciągnięte, żeby usprawnić proces tkania, to materiały te zwykle są mocne, nie rozciągają się i zachowują swój kształt. Dzięki tym właściwościom tkaniny są idealnym materiałem do nauki szycia. Materiał ułoży się tak, jak go zszyjemy, a do samej pracy wystarczy najprostsza maszyna. Popularne tkaniny to m.in. jeans, który ma bardzo ciasny splot, przez co jest jednym z mocniejszych materiałów do wyrobu ubrań codziennego użytku. Z kolei batyst i szyfon są leciutkie i zwiewne, a swój luźny splot również przezroczyste. Co istotne w przypadku tkanin można tworzyć nieograniczoną liczbę wzorów, kolorów i faktur danego materiału. W obecnych czasach jest to dodatkowo dużo prostsze niż wcześniej, ponieważ wzór tkaniny ustawia się komputerowo, a maszyna sama, w odpowiednim momencie zmieni nitkę.

Next Post

Jak umożliwić seniorowi długą samodzielność?

Seniorzy to coraz większa grupa w naszym społeczeństwie. Czasy, kiedy żyliśmy w domach wielopokoleniowych i mogliśmy liczyć na wsparcie wielu członków rodziny powoli odchodzą w niepamięć. Jak pokierować życiem drogich nam seniorów, tak byśmy nie czuli się przytłoczeni opieką nad nimi. Obecnie coraz częściej bardzo dogodną sytuacją okazuję się mieszkanie […]

Subscribe US Now