Spór z sąsiadem – co robić?

ppof

Powrót do domu powinien kojarzyć się z odpoczynkiem i spokojem. A co w sytuacji kiedy zamiast tego czeka na nas skonfliktowany sąsiad? Podpowiadamy co warto wiedzieć na temat sąsiedzkich praw i obowiązków oraz co robić, kiedy nie jesteśmy w stanie osiągnąć porozumienia.

Kodeks (dobrego) sąsiada

Gdyby istniał zapewne zaczynałby się od słów: „Nie czyń sąsiadowi, co tobie niemiłe”. O ileż ułatwiłoby to wzajemne współżycie. Najczęstszą przyczyną sporów sąsiedzkich jest zakłócanie spokoju. Może ono dotyczyć zarówno hałasów w późnych godzinach, emisji uciążliwych zapachów, czy też zbyt głośnego czworonoga. Warto wiedzieć, że sposoby rozwiązywania problemów zależą od tego, czy mieszkamy w bloku, czy też w domu jednorodzinnym. W pierwszej kolejności warto zawsze próbować dojść do porozumienia, zwłaszcza kiedy spór znajduje się jeszcze w zalążku. Jeśli jednak mimo starań i pokojowego nastawienia nie udaje się zażegnać konfliktu, dobrze jest wiedzieć, jakie prawa nam przysługują.

Trochę o przepisach

Mieszkańców bloków obowiązuje cisza nocna, której obowiązek przestrzegania określa zwykle statut, regulamin lub uchwała wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku jej zakłócania, osobie naruszającej grozi mandat karny. Zanim jednak zdecydujemy się wezwać do hałaśliwego sąsiada policję, warto poruszyć tę kwestię podczas spotkania mieszkańców bloku. Inaczej wygląda sytuacja lokatorów domów jednorodzinnych, gdzie nie mamy do czynienia z pojęciem ciszy nocnej. Obowiązujący sąsiadów Kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny do 5000 zł z tytułu zakłócania spoczynku nocnego. Poza tym przepisy Kodeksu cywilnego wyraźnie stanowią, iż właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby „ponad przeciętną miarę” korzystanie z sąsiadujących nieruchomości.

Dlaczego warto skorzystać z porady prawnej?

Będąc uwikłanym w sąsiedzki spór warto rozważyć skorzystanie z fachowej pomocy. W dobie internetu nie jest to trudne. Wystarczy wpisać w oknie przeglądarki np.”porady prawne Łódź„. Doświadczony radca prawny udzieli nam przydatnych wskazówek, może także wystąpić w roli mediatora.

Next Post

Jaką dzianinę wybrać?

Każdy, kto decyduje się na szycie ubrań lub po prostu interesuje się modą, powinien wiedzieć, jakie są rodzaje dzianin i czym każdy z tych rodzajów się charakteryzuje. Pozwoli to na właściwy dobór materiału do danego projektu krawieckiego. Zatem jaką dzianinę wybrać do uszycia ciepłego swetra, a jaką do stroju kąpielowego […]

Subscribe US Now